Webmaster Çantası

Cpanel Klasör Kök Dizini Nasıl Değiştirilir ? (Subdomain ve Alanadı Belge Kök Dizini Değiştirme)

Cpanel’de oluşturmuş olduğunuz subdomainler (alt alanadı) hosting hizmetinizin public_html klasörünün altında klasör olarak listelenmektedir. Siz direkt kullanıcınızın altında /home/kullanici/subdomainklasoru biçiminde oluşturulsun isteyebilirsiniz. Böylelikle siteadresiniz.com/subdomainklasoru olarak girildiğinde klasör içindeki datalar listelenmeyecek ve yalnızca alt alanadı olarak listelenecektir.

1-) Öncelikle varsayılan WHM ayarlarında evrak kök dizini değiştirme özelliği pasif olarak gelmektedir. Hosting hesabına eklenen yeni bir alanadını ve bu hesaplarda oluşturulan subdomainleri /public_html klasörünün altında oluşturarak listeler.

Belge kök dizini özelliğini etkinleştirmek için WHM panele irtibat sağlayınız. Daha sonra Tweak Settings (Gelişmiş Ayarlar) bölümüne erişim sağlayınız.

Domain sekmesinin altındaki Restrict document roots to public_html özelliğini OFF pozisyona getirerek public_html’i varsayılan klasör olmaktan çıkarabilirsiniz. Bu süreçten sonra hosting hesabınıza alanadı yahut alt alanadı eklerken oluşacak klasörün hangi dizinde olacağını belirleyebilirsiniz.

2-) Cpanele irtibat sağladığınızı varsayıyorum. Daha sonra aşağıdaki kısımdan alanadı yahut altalanadı eklerken Document Root kısmına oluşturulacak klasörün kök dizinini belirleyebiliyorsunuz. Şayet 1.adımdaki özelliği etkin durumda bıraksaydık Document Root kısmı varsayılan olarak public_html/ olarak gözükecekti ve eklediğiniz alanlar bu klasörün içerisinde oluşacaktı.

3-) 2.adımda ekleme süreci yaparken kök dizin yerini belirledik. Artık ise subdomain (alt alanadı) yahut alanadının bulunduğu dizini farklı bir kök dizine atayacağız.

2.adımda Alanadı kısmından örnek vermiştim. Artık ise oluşturmuş olduğum Subdomain kısmından örnek vereceğim.

Subdomain klasörünün yerini (dizinini) nasıl değiştiririm ? diye soran şahıslar üstte eklemiş olduğum görselde Document Root başlığının altında oluşturmuş olduğunuz subdomain/alanadının mevcut dizini görülmektedir. Güncellemek için mevcut dizinin yanındaki kalem iconuna tıklayarak kök dizin güncelleme sürecinizi tamamlayabilirsiniz.

Kök dizin güncelleme süreci yaparken takıldığınız bir yer olursa bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu