Webmaster Çantası

cPanel Üzerinde PHP-FPM Kullanıcılarına Özel Disable Functions Nasıl Oluşturulur ?

cPanel kullanıcısı iseniz sunucunuzda yalnızca php-fpm kullanan kullanıcılar için kullanılmaya zorlanan bir disable_funcitons listesi oluşturabillirsiniz. Bu sistemin temel maksadı genel apache yapılandırmanız olan /etc/php.ini de bulunan işlevlere yalnızca php fpm kullanıcıları için ek işlev eklemektir. Aşağıdaki adımları lütfen takip ediniz;

 1. /var/cpanel/ApachePHPFPM isminde bir dizin oluşturmamız gerekiyor bunun için aşağıdaki komutu SSH ilişkisi ile terminalinize veriniz.
  • mkdir /var/cpanel/ApachePHPFPM
 2. İlgili dizini oluşturduktan sonra içerisinde bir adet .yaml yapılandırma evrakı oluşturmamız gerekiyor.
  • touch /var/cpanel/ApachePHPFPM/system_pool_defaults.yaml
 3. İlgili yapılandırma evrakımıza (system_pool_defaults.yaml) yalnızca FPM için ekstra yasaklanmasını istediğimiz işlevleri belirtmemiz gerekiyor. Biz örnek olması açısından system işlevini ek olarak engelleyeceğiz.
  • php_admin_value_disable_functions: { name: ‘php_admin_value[disable_functions]’, value: system }
 4. PHP FPM yapılandırma belgemizi sistemimize tanıtıyoruz.
  • /scripts/php_fpm_config –rebuild
 5. İlgili servislerimiz olan Apache ve PH FPM’i yine başlatıyoruz.

  /scripts/restartsrv_apache_php_fpm
  /scripts/restartsrv_httpd

  İşlemlerimiz tamamlanmıştır. Varsayılan php.ini engellenmiş işlevler listemizde popen bulunuyordu. Bununla birlikte fpm kullanan kullanıcılara system işlevini da yasaklamış olduk. Tüm kullanıcılar için listemiz disable_functions = popen halinde geçerli olacaktır. Bu yapaılandırma sonrasında yalnızca FPM kullanıcıları için bu liste disable_funcitons = system,popen olacaktır.

NOT: cPanel php info üzerinde yalnızca phpfpm üzerinde bulunan yasaklı / engelli işlevler gözükecektir. Varsayılan /etc/php.ini deki işlevler tekrar tıpkı fonksiyonlarını sağlasada kullanıcılar tarafından yasaklı oldukları görüntülenemeyecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu