Webmaster Çantası

Cpanel / Whm IP Adresi Nasıl Değiştirilir ?

Cpanel şurası sunucunuzda uzun müddettir kullanmakta olduğunuz ip adresini farklı nedenlerle değiştirmeniz gerekebilir. IP adresi değiştirme süreci kolay fakat biraz vakit almaktadır. Cpanel ip değiştirme sürecini mümkün olduğunca kısa ve öz anlatmaya çalışacağız.

IP değiştirme süreci için öncelikle WHM üzerinden gerekli ayarları gerçekleştirelim.

1-)İlk olarak cpanel temel heyetim ayarlarından ip adresimizi yeni ip adresimiz ile değiştirelim.

2-) Sunucumuza SSH kontağı gerçekleştirerek network ayarlarına erişiyoruz. Sizin ethernet erişiminiz eth0 yerine ens160 veya farklı bir arayüze sahip olabilir. Bunu öğrenmek için ifconfig komutu yazarak ethernet arayüzünü öğrenebilirsiniz.

nano /etc/sysconfig/network-scripts/ifcfg-eth0 komutu

3-) Cpanelin ana ip adresini değiştirmek için aşağıdaki komutu uyguluyoruz.

nano /var/cpanel/mainip

siz kendi ip adresinizi yazacaksınız

4-) nano /etc/ips komutu ile sunucuda ekli olan mevcut ip adreslerini görüntüleyeceksiniz. Şayet yeni ip adresine ilişkin bir kayıt mevcut ise silerek devam edeceğiz.

5-)Son olarak sunucumuzun hosts belgesini güncelleyeceğiz. Bildiğiniz üzere sistemlerin hosts dosyası alanadlarını ip adreslerine yönlendirmek için kullanılıyor. Biz eski ip adresimizi yeni ip adresimiz ile güncelleyeceğiz. Bu süreç için aşağıdaki komutu uygulayacağız.

nano /etc/hosts

Eski IP adreslerimizi yenisi ile değiştirdikten sonra aşağıdaki iki komutu uygulayarak servisleri tekrar başlatalım. Şayet SSH’a PUTTY üzerinden eski ip ile bağlıysanız yeni ip adresi ile tekrar erişmelisiniz.

service network restart

service ipaliases restart

Tüm süreçleri tamamladıktan sonra yeni ip adresi ile WHM panele erişebileceksiniz lakin web sitelere erişmeye çalıştığınızda cpanel varsayılan index sayfası ile karşılaşabilirsiniz. Telaş yapmadan WHM üzerinden tüm web sitelerinin ip adresini yenisi ile güncellememiz gerekiyor. Bunun için aşağıdaki kısma erişerek tüm siteleri işaretleyin ve ip adresi değiştir butonuna tıklayın. Yeni ip adresini seçerek süreçleri kaydedin. Güzel uğurlu olsun.

Cpanel WHM ip adresi değiştirme süreci ile ilgili sorun yaşarsanız bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu