Webmaster Çantası

Exim Mail Çıkış İP Adresi Nasıl Değiştirilir ?

cPanel üzerinde Exim mail server çıkış ip adresini değiştirmek için iki adet kolay adımımız bulunmaktadır. Mail İP değiştirmek için aşağıdaki adımları lütfen sırasıyla izleyiniz.

  1. WHM üzerinde bulunan exim ayarlarından her sitenin kendisine atanan özel / shared ip üzerinden çıkış yapmasını sağlayacağız. Öncelikle WHM panelimize giriş sağlıyoruz. Exim Configuration kısmından exim ayarlarımızı düzenlememiz gerekiyor. Exim ayarlarına geldikten sonra Send mail from account’s dedicated IP address kısmını buluyoruz ve off ise on pozisyonuna getiriyoruz. Artık her site kendizine atanan ip adresinden mail çıkışı yapacaktır.
  2. Özel ip kullanılmıyorsa ve mail çıkışı için mevcut olan iplerden farklı bir ip verilmek isteniyorsa bu adımı takip etmeniz gerekmektedir. SSH yardımı ile sunucumuza root girişi yapıyoruz. Sonrasında nano metin editörümüz ile mailips mail ipleri evrakımızı düzenlememiz gerekiyor. Aşağıdaki komutu suncumuza uygulayalım.

nano /etc/mailips

Mailips evrakından mevcut sitelerin herbirine farklı ip adresi verebiliriz. Sunucu bazlı da toplam çıkış yapılacak ip adresini belirtebiliriz. Her site için özel ayar yapmak istiyorsanız ilgili belgenin içerisine aşağıdaki üzere giriş sağlayınız. Site isminizi kendi siteniz için değiştiriniz, ip adresinizi de kullanmak istediğiniz mail ip adresi yapınız.

siteadi.com : 192.168.1.1

Tüm sitelerin çıkış yaptğı ip adresini değiştirmek için aşağıdaki üzere bir belirtme sağlayabilirsiniz.

* : 192.168.1.2

İşlem sonrasında exim mail serverımızı tekrar başlatmamız gerekebilir. Centos kullanıcısı iseniz service exim restart komutu ile mail sunucunuzu yine başlatabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu