Webmaster Çantası

HTML Boşluk Nasıl Bırakılır? Boşluk Kodu ( )

html boşluk bırakma kod, boşluk bırakma kodu, html boşluk kodu

Boşluk karakterinin ihtiyaç duyulmasının sebebi Html çıktısı bölümünde yan yana boşluk karakterinin gelmemesidir. Yani birden fazla boşluk karakteri yazılmamasıdır.

Boşluk karakterinin HTML çıktısında gözükmesi için özel kod kullanılması gerekmektedir. Bu karakterin karakterin kullanımı oldukça basittir aşağıdaki kodu HTML sayfanıza veya ilgili bölüme yapıştırdığınız taktirde 1 karakter boşluk oluşacaktır.

Boşluk Kodu

Kod:  

HTML boşluk kodunun kullanımı gördüğünüz gibi oldukça basittir. Boşluk Kodu 

Boşluk Kodu Ne İşe Yarar?

Makalenin başında boşluk kodunun ne olduğundan kısaca bahsetmiştim ancak biraz daha detaylı olarak sizlere bu konu hakkında bilgi vermek istiyorum. Boşluk karakteri HTML Web Tasarım yapılırken kullanılması gerekir.

HTML‘in kısıtlamaları dolayısıyla bize yan yana boşluk koymaya izin vermez. Diğer alternatif çözümlere başvurduğumuzda da elimizde HTML bölümüne yazılan kodlar yer almaktadır. Yukarda belirttiğim gibi boşluğun olmasını istediğiniz yere istediğiniz kadar yazarsanız o kadar boşluk olacaktır. İstediğiniz kadar bu kodu HTML bölümünün içinde kullanabilirsiniz.  

Boşluk Kodu Nasıl Kullanılır?

Boşluk kodu HTML kodunun içinde kolayca kullanılmaktadır. Bu kodun kullanımını size aşağıda bir örnekle göstermeye çalışacağım. Örneğimizde bir metin olsun ve metinin içinde yan yana 3 kere boşluk verelim.

Kod:

<p>Boşluk verilmesi &nbsp;&nbsp;&nbsp; gereken metin.</p>

Yukarıdaki kodu HTML sayfanıza yapıştırdığınız taktirde metinin tam ortasında 3 boşluk yeri kadar boşluk olacaktır. Muhtemelen sizin de yapmak istediğiniz şey buna benzer bir olaydır. Daha farklı bir probleminiz varsa aşağıdaki bölümden bana yazabilirsiniz size en kısa sürede bir çözümle dönüş yapmaya çalışacağım.

Temel kodların arasında yer alan bu makalede diğerlerinde farklı olarak bir başka olay vardır. Bu kullandığımız HTML boşluk kodu bir etiket değildir açılış ve kapanış etiketi yoktur ve direk her hangi bir etiketin içinde rahatça ve kolayca kullanılabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu