Webmaster Çantası

OpenLitespeed İle Birlikte CyberPanel Nasıl Kurulur ?

CyberPanel Nedir?

CyberPanel, son vakitlerde tanınan olarak kullanılan bir denetim panelidir. Centos 7 mimarisi üzerine inşaa edilmiş fiyatsız bir web hosting kontol panelidir. Openlitespeed ve lscache modülü ile birlikte gelmesi en büyük tercih sebepleri ortasındadır. Paneli başka kontol panellerine nazaran kolaylaştırılmış ve kolay anlaşılabillirdir. Tıpkı vakitte Let’s Encrpyt ile birlikte sizlere fiyatsız SSL sertifikası sağlamaktadır.

CyberPanel Sistem Gereksinimleri

  • Centos 7.x
  • 512mb Ram
  • 10gb boş disk alanı
  • Python 2.7.x (varsayılan olarak centos7 de heyeti gelmektedir)

CyberPanel Kurulumu

CyberPanel suramı için centos 7 sunucumuza SSH yardımıyla root girişi sağlyıoruz. Aşağıdaki komutu terminal üzerinden sunucumuza verdikten sonra bize birkaç soru soracaktır.

sh <(curl https://cyberpanel.net/install.sh || wget -O – https://cyberpanel.net/install.sh)

Kurulum süreçlerinden önce yum update -y && yum upgrade -y komutu ile sunucunuzu güncellemenizi öneririz.

Kurulum süreci sırasında karşınıza çıkan soruları 1 seçerek devam etmenizi öneririz. Size sorulan birinci soru sistem tek veritabanı üzerinde mi çalışsın tek veritabanı mı ? sorusudur. Bu soruya bizim yanıtımız tektir yani birinci seçenek. Şayet çift veritabanı ile çalışırsa daha fazla kaynak tüketecektir. Birinci sçeenk için 512MB ram kafidir. İkinci seçenek içinse asgarî 1gb ram öneririlir. Şayet bu panel üzerinde veritabanı yükü yüksek siteler barındırmak istiyorsanız 2. seçenek sizin için avantajlı olabillir.

Kurulum sunucu performansınıza bağlı olarak 5-20dk ortasında sürecektir.

OpenLiteSpeed Admin Şifresi Oluşturma

cd /usr/local/lsws/admin/misc/
./admpass.sh

Yukarıda bulunan iki satır komutu sunucumuza girdikten sonra oluşturacağımız şifre ile birlikte ipadresi:7080 üzerinden openlitespeed yapılandırma paneline erişebiliriz.

CyberPanel 503 Yanılgısı Nasıl Çözülür ?

Bu kusur cyber panelin centos mimarisinde bulunan gunicorn isimli bir soket yazılımına gereksinimi olduğu için karşımıza çıkmaktadır. Aşağıdaki iki satır komut ile ssh üzerinden gunicorn.socket yazılımını faal edebiliriz.

systemctl status gunicorn.socket
systemctl start gunicorn.socket

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu