Webmaster Çantası

HTML türkçe karakter sorunu çözümü? [gerçek çözüm]

html karakter hatası, html türkçe karakter sorunu, html karakter sorunu

Türkçe karakter Web sitesi yaparken karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri olabilir. Canlıya alınan web tasarım, süreç içinde yani yayınladığı sürede her hangi bir sunucu kaynaklı veya veri tabanı kaynaklı Türkçe karakter problemi Web sitesinin Türkçe karakterleri doğru olarak göstermemesine yol açabilir. Bununla başa çıkmanın yolları aşağı yukarı belli işlemlerden geçmektedir.

Türkçe Karakter problemleriyle en kısa yoldan çözümleri sizinle paylaşacağım ancak bundan önce sizlere bu problemin neden olduğu bir başlık altında anlatmak ve bu konuda sizleri bilgilendirmek istiyorum.

HTML Türkçe Karakter Sorunu

in HTML kaynak kodlarının arasında Türkçe yazı dizimi geçmesi için kullanılması gereken bir kod vardır. Türkçe karakterleri için kullanılması gereken kod HTML kaynak kodları içindeki HEAD etiketi içine yazılması gerekmektedir. Dil belirtici kodun HEAD etiketi içine yazılmadığı taktirde bu sorunlar sürekli karşı karşıya kalabileceğiniz anlamına gelir.

Bu nedenle aşağıda belirteceğim kodu <head> kapanış etiketinin hemen önüne yerleştirmeniz gerekmektedir.

HTML Türkçe Karakterler Gözükmüyor

Html standart olarak tanımlanan dil ailesi ISO dil ailesidir. Bu nedenle ISO dil ailesi Türkçe karakteri her zaman desteklemeyebilir. Bu nedenle Türkçe karakterlerin gösterilmesinde tarayıcı problem yaşar. Bu problemin önüne geçmek için Oluşturduğumuz Web sitesinin içine Türkçe karakter ailenin tanıtacak kodu Html kod olarak Head etiketi arasına yerleştirmemiz gerekmektedir.

Aşağıda site Head bölümüne nasıl ve hangi dil kodu yerleştirilir sizler ile kodunu paylaşıyoruz.

HTML Türkçe Karakter Çözümü

Aşağıdaki vereceğim kodu <head> etiketinin için yazmanız gerekmektedir. Bu yazacağımız kod Türkçe karakter yazı dizimini destekleyecek kod’tur. Aşağıda birden fazla kod paylaşacağım. Web sitenizin içinde deneyip çalışıp çalışmadığını kontrol edebilirsiniz.

Not: .css ve .js dosyalarından önce tanımlamanız daha iyi olacaktır. Aşağıdaki kodları 1. den başlayarak çözümü bulana kadar denemenizi önermekteyim.

Kod 1:

<head>
	<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
</head>

Kod 2:

<head>
	<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=iso-8859-9" />
</head>

Kod 3:

<head>
	<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1254" />
</head>

Veri Tabanı Türkçe Karakter Sorunu

Veri tabanı Türkçe karakter sorunu da gerçekten canımızı sıkan ve sürekli karşılaştığımız bir problemdir. Bununda çok kolay bir çözümü vardır. Peki ya nasıl? Aşağıda bunları maddeler halinde belirtiyor olacağım utf8 charset kodlarıyla kolaylıkla probleminizi çözeceğinize inanıyorum,

  • Veri tabanınızı henüz oluşturmadıysanız oluştururken karakter seti olarak “utf8_general_ci” seçiniz.
  • Tablo daha önce oluşturulmuşsa,
    • Veri tabanı ayarlarından karakter setini “utf8_general_ci” yapmanız gerekir.
    • Ardından veri tabanı içinde bulunan tabloların da karakter kodlamasını “utf8_general_ci” yapmanız gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu