Webmaster Çantası

Kişisel Site Nedir ve Nasıl Kurulur? (kişisel sayfa gerekli mi?)

kişisel site kurulumu, kişisel sayfa nedir?

İnternet üzerinde “Blog” kavramı genellikle şahısların günlük yaşantılarına dair bilgileri paylaştığı bir nevi günlük anlamında kullanılır. Kişisel blog kavramının ise internet dünyasında hayat bulması çok daha öncekilere sabreder. İnternetin her yarıyılında Kişisel blog siteleri, web siteleri arasında ehemmiyetli bir yer aldı. Yazmayı ve paylaşmayı emel edinen insanlar arasında, kastettikleri kitleye erişebilmek ve düşüncelerini çevrimiçi yayabilmek yolunda ehemmiyetli bir kaynaktır.

Kişisel Blog, şahısların kendi duygu ve düşüncelerini paylaştığı, kendisine özel bir web sitesidir. İnsanların gerek günlük yaşantıları, gerek merak duyduğu mevzular, gerekse teknik bilgi paylaşmak için kullandığı bir sarih alandır. Yazı yazmayı ve paylaşmayı seven insanlar bloglarında kendilerine ait fikirler, ilgi duydukları alanlar, eğitimler gibi oldukça değişik mevzuları ele alabilirler. Günümüzde ise Kişisel blog yalnızca yazı olmaktan çıkıp, görsel içeriklerle de desteklenmektedir.

Blog sayfaları, yazarın kendisi ile doğrudan ilişkili olduğundan işletme ya da marka üzerine açılan sayfalardan ziyade, şahısların kendileri için oluşturduğu web sayfaları olarak kabul edilir. Yazarın kendine özel içerikleri paylaşması ehemmiyetlidir. Tecrübelerini ve deneyimlerini paylaştığı Kişisel bir mecradır.

Kişisel Site (blog) Ne işe Yarar?

Kişisel blogdaki temel kavram odağın yazarın kendisi olmasıdır. Bloğun temel mevzusu yazarın kendini ifade ettiği ve Kişisel fikirlerini aktarmasıdır. Birine erişmek için öncelikle doğru civarı seçmek ehemmiyetlidir. Günümüzde en iyi bilgi metamorfoz etrafının internet olduğu kabul edilir. İnternet üzerinde Kişisel bir blog sayfası açmak bir çok açıdan doğru tercih olabilir.

Kişisel bloglar, alaka alanlarınızla alakalı kitlenizle bir alışveriş içinde olmanızı ve onlarla doğrudan iletişim kurabilmenizi sağlar. Misalin resimcilikle alakalı Kişisel tecrübelerinizi paylaştığınız bir blog sayfası, öbür resimcilerle yakın ilişkiler kurabilmenize imkân sağlayabilir. Destek vermek ve destek almak açısından sizinle aynı mevzuyla ilgilenen insanlarla yakın olma fırsatı yaratabilir.

Yazılarınızı, Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest gibi sosyal medya hesaplarınız üzerinden de paylaşarak, sosyal ağlardaki gücünüzü çoğaldırabilirsiniz.

Aynı biçimde bir Kişisel blog, kendi işinizi pazarlamak ya da güçlü istikametlerinizi tanıtmak için de harika bir etraftır. Misalin Bilgi Teknolojileri sektöründe çalışan bir şahıs, yaptığı işler ve bu işler üzerinden edindiği deneyimleri paylaştığı bir blog oluşturabilir. Bu Kişisel blog, karşısına çıkacak iş olanaklarında, kendini tanıtması için ehemmiyetli bir adım olacaktır.

Kişisel Blog (şahsi blog) Nasıl Kurulur?

Şahsi Blog nasıl kurulur sualinin ilk cevabı bir hosting satın almaktır. Hosting satın aldıktan sonra bir alan ismine lüzumunuz var. Mevcut alan isminizi kullanabilir ya da bir alan ismi satın alabilirsiniz. Mevcut bir alan isminiz varsa domain transferi yaparak da hostinginiz ve alan isminizi bloğunuza bağlayabilirsiniz. Kendi isminize bağlı ve profesyonel görünen bir blog için bu ehemmiyetlidir. Tumbler, bloggler gibi bazı sayfalar size hazır bir blog sistemi sunabilir fakat alan isimlerinde kendi markalarını kullanacaklardır. Bu da profesyonel bir yaklaşım olmayacaktır.

Hosting ve alan isminizi tanımladıktan sonra hazır web sitesi ve hazır blog siteleri temaları üzerinden bir blog sayfası açılabilir. Şahsi blog scripti kapsayan bir çok hazır site bulunabilir. WordPress gibi içerik idare sistemlerinde çok rakamda şahsi blog teması bulunmaktadır. Şahsi blog temalarında yazılarınızı hazırlarken kullanabileceğiniz tertip etme vasıtaları bulunur. Yazı hazırlama vasıtaları, kolay linkler, sosyal medya paylaşma vasıtaları, resim tertip etme vasıtaları gibi içeriklerinizi hazırlarken kullanabileceğiniz kolaylaştırıcı vasıtalar sayesinde, içerik üretme süreci bereketli hale kazanç. Bunlar sayesinde içeriklerinizi kolayca hazırlayabilirsiniz.

Bir şahsi blog sitesi tasarlanırken 4 faktör ön tasarıya çıkar;

Tasarım; Bloğunuzdaki öğelerin konumu ve genel geçim ehemmiyetlidir. Misalin beyaz bir arkaplan kullanılması, eş ebatta fotoğrafların kullanılması gibi ayrıntılara dikkat etmek tasarım açısından ehemmiyetlidir. Şayet varsa reklamların yeri ve içerikleri yasaklamaması gibi ayrıntılara dikkat edilmelidir.

İçerik; şahsi bloğunuzun içeriği özgün ve size özel olmalıdır. İçeriğin alaka çekici ve nitelikli olması ziyaretçilerinizin sitenize yine dönüp bakması için ehemmiyetli bir faktördür.

Görseller; sitenizde kullanacağınız görsellere özen göstermelisiniz. Görselleriniz eş ebatlarda ve renklerde, yazınızla geçim içinde olmalıdır. Bunun için resimlerinizi ve görsellerinizi kendiniz tertip edebilir, stok resimciliği sitelerinden satın alabilir ya da internet üzerinden bulduğunuz görselleri kullanabilirsiniz. İnternet üzerinden bulduğunuz görsellerde telif ve kullanım hakları olup olmadığına dikkat etmenizi de anımsatırız.

Arayüz; şahsi bloğunuzun arayüzü, ziyaretçilerinizin sitenizde kolayca gezmesi ve müddet geçirmesi için ehemmiyetlidir. Çağın gereklerini karşılayan bir altyapı ve tasarım dili ile hazırlanmış olmalıdır. Mobil aygıtlara uygun olması da günümüzde gerekliliktir.

Uygun koşullarda şahsi bloğunuza devam faktörüz halinde galibiyetli bir şahsi blog sitesi sahibi olabilirsiniz. Bu koşullardan kimileri ise şöyledir,

1- Uzun seneler boyu devam etmek

Bloğunuzu uzun ömürlü olacak biçimde tasarlayın ve yapılandırın. Bir blog yazmaya karar verdiğinizde, bu bloğun seneler boyu bir dayanakçı gibi sizinle beraber olacağınız kabul edin. Özgün ve meblağlı içerikler ile seneler sonra alanında en iyi bloglardan biri olarak değerlendirilme zaferine sahip olabilirsiniz.

2- Teknolojiye uygun kalmak

Aktüel blog trendlerine ve teknolojik büyümelere uyarlanabilir olmak ehemmiyetlidir. İçeriklerinizi hazırladığınız altyapı, çağın koşullarına uygun olmalıdır. Ziyaretçilerinize 90’lardan kalma yapıyla web sayfası göstermek yerine çağdaş bir içerik sunmak her zaman daha iyi olacaktır.

3- Özgünlük

Şahsi bloğunuz size özel ve özgün olmalıdır. Yayınladığınız içerikler değişik yerde de bulunabilir ama ehemmiyetli olan bu mevzularda sizin yorumunuzu ve tecrübenizi yansıtmanızdır.

4- Karakterinizi Yansıtmak

Kim olduğunuzu ortaya koymak ve kendinizi ön tasarıya çıkartmak şahsi bloglarda oldukça ehemmiyetlidir. Şahsi bloğun öznesi ve tüm odağı yazarının kendisidir.

Şahsi Blog Açılması Para Kazanılmasını Sağlar Mı?

Şahsi Blog sayfanızda takipçileriniz ve ziyaretçileriniz çoğaldıkça bu size bir para kazanma ihtimali sağlayabilir. Blogdan para kazanmak kavramı her yarıyıl geçerli olmuştur. İçeriğinizin nitelikli ve özgün olması, insanlar tarafından kıymetli ve işe fayda kabul edilmesini sağlar. Bu sayede ziyaretçi sayınız çoğalır ve Google Adsense ya da eşi reklam servisleri sitenizi kabul edebilir. Aynı biçimde şahsi iletişimleriniz üzerinden reklam uyuşmaları yapma fırsatı da karşınıza çıkabilir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu